niedziela, 27 listopada 2011

Kosmiczny rower

Spacebike?

Autorem artykułu jest Martaqlik

              "Kosmiczny rower" pomoże astronautom zwalczyć dolegliwości zdrowotne i zachować formę podczas pobytu w przestrzeni. Będą oni mogli nawet wziąć wirtualny udział w Tour de France.

              Uczeni z Uniwersytetu Kalifornii stworzyli "kosmiczny rower". Przeznaczony dla astronautów sprzęt pomoże zapobiegać problemom zdrowotnym, związanym z pobytem w przestrzeni kosmicznej i brakiem grawitacji. W takich warunkach zanik mięśni czy kości, obniżenie się wydolności układu krążenia następują stosunkowo szybko.
              Model stworzony dla kosmonautów można porównać do wirówki. Przypomina on kręcące się koło. Rowerzystów jest dwóch - siadają naprzeciw siebie i pedałując, wprawiają się w ruch wirowy wokół osi. Powstająca podczas wirowania siła odśrodkowa wciska ich w siedzenia, naśladując efekt siły ciążenia.
              Zasada działania roweru kosmicznego opiera się na zasadzie dynamiki, według której każda akcja wywołuje reakcję. Rower wyposażony jest w system antywibracyjny, który nie pozwala na przenoszenie drgań powstających podczas ćwiczeń na strukturę statku kosmicznego.
Od momentu wysłania człowieka na Księżyc uczeni NASA pracowali nad urządzeniem, umożliwiającym utrzymać kondycję kosmonautów w przestrzeni. Próbowano do tego celu dostosować bieżnię czy rower do ćwiczeń.
              Zabranie roweru w kosmos wydawałoby się proste. "Działanie tradycyjnego roweru na stacji kosmicznej uniemożliwiał jednak brak grawitacji" - stwierdził specjalista Vince Caiozzo.
Pomysł stworzenia kosmicznego roweru, działającego nawet w warunkach braku grawitacji narodził się na początku lat 90. i pochodzi od chirurga-ortopedy, dr Arta Kreitenberga.
              Prototyp urządzenia projektu Kreitenberga powstał w fabryce rowerów górskich Cook Bros. Nazwano go Millenium Falcon. Rowerzysta zajmuje w nim pozycję horyzontalną. Testujący model członkowie kalifornijskiego klubu rowerowego stwierdzili, że jazda na nim jest wiele cięższa, niż na tradycyjnym, i może wywoływać nudności.



Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy: