Początki Ziemi
Historia naszej planety sięga ponad 4,5 miliardów lat, możemy dziś tylko spekulować co się działo w tak niewyobrażalnie dalekim okresie czasu, a także jak mogło wówczas wyglądać oblicze znanej nam dziś Ziemi. Na podstawie badań paleontologicznych i geologicznych badacze tworzą wciąż nowe teorie na temat początków naszego świata.Najbardziej prawdopodobna teoria dotycząca początków Wszechświata, datuje go na około 13,7 miliardów lat oraz nazywana jest teorią wielkiego wybuchu. Według teorii tej cały kosmos, "wyłonił się" z niewyobrażalnie gęstego i gorącego stanu, a następnie od tamtej pory przestrzeń rozszerzała się z biegiem czasu. Jeśli wierzyć tej koncepcji to cały kosmos non stop rozszerza się, inaczej mówiąc jest on w ruchu a cała "przestrzeń" poszerza się.
Wielki wybuch spowodował powstanie galaktyk, wielkich mgławic materii, w których zawierają się skupiska miliardów gwiazd oraz olbrzymie ilości układów gwiezdnych. Jedną z wielu takich galaktyk jest nasza nazywana Drogą mleczną. Na obrzeżach Drogi mlecznej znajduje się nasz układ słoneczny, który ukształtował się z obłoku molekularnego jakieś 4,6 miliarda lat temu. Równocześnie z tworzeniem się Słońca tworzyły się również inne ciała niebieskie, w tym także nasza planeta - Ziemia.
Co ciekawe pochodzenie Księżyca jest nadal kwestią sporną i nie do końca zbadaną. Jednakże podobieństwa składu skorupy Księżyca i Ziemi wskazuje na tzw. "teorię wielkiego zderzenia". Teoria ta głosi, iż w trakcie kształtowania się układu słonecznego, po orbicie Ziemi, krążyła druga planeta zwana Thei, która w pewnym momencie musiała zderzyć się z Ziemią i w konsekwencji spowodowała oderwanie fragmentu Ziemi, z którego ostatecznie ukształtował się księżyc. Zderzenie Thei z Ziemią najprawdopodobniej spowodowało zmiany w ruchu Ziemi po orbicie. Możliwe, że właśnie to zdarzenie przyczyniło się do przechylenia osi Ziemi względem płaszczyzny jej orbity, co w konsekwencji sprawiło, że mamy różne pory roku.
Do około 4 miliardów lat temu, w historii ziemi trwał okres zwany Hadeikiem, był to długi czas w trakcie którego Ziemia kształtowała się, z postaci płynnej i gazowej, przyjmowała coraz to bardziej stałą formę, aż z końcem tego okresu przejściowego do końca ukształtowała się skorupa ziemska. W okresie tym Ziemia przez miliony lat była bombardowana asteroidami, nie posiadała oceanów, ani atmosfery.
Cięższe materiały były wciągane do wnętrza planety, natomiast z ówczesnej powłoki Ziemi na zewnątrz była wydalana woda. Owe procesy zmniejszyły swe nasilenie i zanikały stopniowo, aż ostatecznie zmieniły swój charakter pod koniec Hadeiku, kiedy to już ukształtowała się skorupa ziemska.
--
Stopka
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz